Terápiás segítőkutyáinkkal több típusú programban veszünk részt, azonban valamennyi programunk közös nevezője az, hogy a kutya erősen motiváló hatása a legfontosabb.
Akár mozgásról, akár beszédről vagy bármiféle szociális interakciókról legyen szó.
A kutyás terápia 3 hónapos kortól indul a korai fejlesztéssel és akár 99 éves korig bevethetők a kutyáink az eltérő célcsoportokban.
AAA (animal assisted activity) amely olyan mentálhigiénés és kedélyállapot javító látogatás pl. az idősek otthonaiban , kórházakban, amely látogatások alkalmával a megszokott környezetből történő kizökkentés a kívánt hatás.
A kutya jelenlétében szívesen megnyílnak és nosztalgiáznak az idősek. Saját – akár gyerekkori- állatokhoz köthető élményeikre gondolnak vissza, melyet szívesen meg is osztanak az ott lévőkkel és gyakori az is, hogy a kutyának a szobájukból sikerül kicsalogatnia olyan lakókat, akik egyébként nem szívesen mozdulnak ki.
AAT (animal assisted therapy) melyben a csoporttal foglalkozó szakember (pedagógus, gyógypedagógus, pszichológus) által meghatározott tanulási- és fejlesztési cél érdekében dolgozik országosan elismert, kétfordulós vizsgát teljesített, erről hivatalos igazolvánnyal rendelkező kutya-gazda páros.
A célcsoportot jól ismerő szakember, a terápiás segítőkutya és a vele levizsgázott terápiás kutya felvezető együtt dolgoznak.
Elsősorban azokban a helyzetekben, amikor gyógytorna keretein belül fájdalmas mozdulatokat szükséges elvégezni, ezekben az esetekben már nem az a feladat, hogy még kétszer ismételjük meg a terápiás szakember által meghatározott feladatot, hanem az, hogy dobjuk el a kutyának a labdát vagy vegyük ki a szájából a kosarat, amit felkínál.
AAE (animal assisted education)
Ma már nem szokatlan, hogy egy terápiás segítőkutya is részt vesz a tanórán.
A gyermekek érdeklődése a tantárgy iránt és aktivitása a tanórán növelhető négylábúak bevonásával.
A kutyával való interakció lehet jutalom az órai szorgalomért és/vagy a kutya aktív bevonásával végrehajtható feladatokat lehet tervezni.